
Digitalni svet, društvene mreže i virtuelna realnost omogućili su nam da putujemo bez troška, ostvarimo veću bliskost i interaktivnost sa domaćinima, ali i da posetimo destinacije koje nismo bili u prilici da vidimo uživo. Virtuelne ture predstavljaju novo i inovativno sredstvo u promociji turizma, koja može privući turiste i pomoći im da se odluče za određenu destinaciju.
Na sajmu turizma u Beogradu, imao sam priliku da novinarima RTS-a predstavim potencijal virtuelnih tura u promociji turizma. Pokazao sam im primer virtuelne ture koji smo izradili za opštinu Petrovac na Mlavi, potom 360 video koji smo snimili prilikom alpinističkog uspona na Gornjačku klisuru, a potom sam im predstavio i druge načine kako se mogu upotrebiti ture i 360 filmovi.
Na primer, možete odabrati selo Ždrelo ili bilo koju drugu lokaciju, a mi smo snimali u selu Bistrica koje ima najveći broj vodenica u Srbiji. Takođe smo snimili i selo Ždrelo, koje je ove godine bilo na konkursu za izbor najboljeg etno sela u Srbiji, a nova atrakcija koju je Turistička organizacija Petrovca na Mlavi nedavno aktivirala je Via ferrata ili gvozdeni put.
Osim toga, imamo mogućnost da iskusimo alpinističko penjanje uz obronke Gornjačke klisure putem virtuelne ture. Pored toga, postoje i drugi načini na koje se mogu iskoristiti virtuelne ture i 360 filmovi u promociji turizma, kao što je mogućnost planinarenja kroz virtuelni svet ili obilazak svetski poznatih destinacija.
Sela u virtuelnom svetu predstavljaju posebnu atrakciju, a radili smo dosta sela u Srbiji, kao i veliki broj inostranih sela koji su predstavljeni na imerzivan način. Takođe, putem kacige za virtuelnu realnost možemo iskusiti kako izgleda alpinizam u prvom licu i osetiti uzbuđenje i adrenalin koji ovaj sport pruža.
Virtuelne ture mogu privući turiste i pomoći im da se odluče za određenu destinaciju. One predstavljaju sjajno sredstvo za promociju turizma, jer omogućavaju turistima da dožive određenu lokaciju na potpuno nov način, da istraže mesta koja su im interesantna.