Upotreba veštačke inteligencije u kreiranju virtualnih tura postala sve popularnija. Ja sam nedavno koristio AI servis Skybox Labs kako bih napravio virtuelne panorame grada Beograda, koje bi mogle biti korisne u stvaranju umetnosti, video igara, VR iskustava i još mnogo toga.
Skybox Labs je, za sada, besplatan istraživački alat koji omogućava korisnicima da kreiraju panoramske virtuelne ture dodavanjem samo nekoliko reči koje opisuju željenu lokaciju, kao što su “cvetna livada” ili “Hram bogova”. Moguće je sačuvati virtuelne ture koje vam se dopadaju na vaš uređaj ili ih podeliti sa drugima putem jedinstvenog URL-a. Skybox Labs je jednostavan za korišćenje i omogućava vam da lako kreirate virtuelne ture za bilo koju lokaciju na planeti.
Međutim, postoje i neki poznati problemi koje Skybox Labs trenutno ima. Na primer, resolucija virtuelnih tura je trenutno ograničena na 1536px visine x 3278px širine, ali tim radi na povećanju ovog ograničenja. Takođe, kvalitet generisanih virtuelnih tura se još uvek razvija, a brzina kreiranja tih tura je takođe nešto što se još uvek usavršava. Još jedan problem koji se javlja prilikom kreiranja virtuelnih tura su šavovi koji su vidljivi tamo gde se završavaju slike, ali razvojni tim radi na poboljšanju ovog problema.
Skybox Labs koristi modifikovanu verziju Stabilne Difuzije, koja je dostupna svima sa CreativeML OpenRAIL-M licencom koja dalje specificira prava i upotrebu. Skybox Labs je besplatan za upotrebu, ali se mora imati na umu da korišćenjem ovog alata dajete Blockade Games, Inc. i 330AI Innovations, Inc. – kreatorima ovog alata – pravo da koriste bilo koju sliku koju kreirate u bilo koju svrhu, bilo da je u pitanju komercijalna ili nekomercijalna svrha, bilo gde u univerzumu. Ipak, slike koje kreirate su vaše i možete ih koristiti u bilo koje svrhe, bilo da je u pitanju komercijalna ili nekomercijalna svrha.
Iako je ovaj alat još uvek u razvojnoj fazi, uspeo sam da stvorim virtuelne ture koje prikazuju Beograd iz različitih uglova i perspektiva. Naravno, postoje neka ograničenja, kao što je kvalitet slike, brzina kreiranja slika i pojava ivica slike. Međutim, verujem da će se ova tehnologija brzo razvijati i da će uskoro biti dostupna mnogo veća količina kvalitetnih i realističnih virtuelnih tura.
Upotreba veštačke inteligencije u kreiranju virtuelnih tura je veoma korisna jer pruža korisnicima mogućnost da istraže nove lokacije i upoznaju nove kulture bez potrebe da stvarno putuju. Ova tehnologija takođe može da bude korisna za promociju turističkih destinacija, za obrazovne svrhe i za izradu arhitektonskih projekata.
Ukratko, virtuelne ture su izuzetno korisne za istraživanje sveta, a upotreba veštačke inteligencije u kreiranju virtuelnih tura može samo da unapredi njihovu kvalitet i dostupnost. Sa nestrpljenjem očekujem da vidim šta će doneti budućnost ove tehnologije i kako će uticati na način na koji istražujemo svet oko nas.